Zrcadlo Na Octárně

Zadání: Výtvarné řešení výdechu MO Blanka Na Octárně

Výdechový tubus z tunelového komplexu Blanka je umístěný na rohu ulic U laboratoře a Nad Octárnou, na pozemku vodárny Na Andělce. Jde o válec o průměru cca 9m a výšce 25m, provedený ze šalovaného betonu. Na tento objekt bylo již v minulosti zpracováno několik návrhů a to na využití vlastního tubusu, jeho grafické projednání či úpravy nejbližšího okolí.

Předmětem soutěže je navrhnout úpravu celého prostoru s vyústěním výdechu městského okruhu, jeho zapojení do městského parteru ulic Nad Octárnou a U laboratoře, navrhnout výtvarné řešení vlastního výdechového tubusu a dokomponování prostoru městským mobiliářem a zelení, popřípadě drobnou architekturou.

Kde: ul. U labortoře a nad octárnou, Praha 6
Kdy: 2015

Škaredý, ale bohužel nezbytný, je výdech z tunelového komplexu Blanka. Je smutné, že v době dnešního pokroku, ještě nejsme schopni vymyslet lepší řešení. Naříkání je však zbytečné, je nutné se s danou situací poprat.

Návrh se řídí jednoduchou myšlenkou: „Když se mi něco nelíbí a nemůžu to odstranit, ani nahradit něčím jiným, tak to můžu aspoň schovat!“

octarna_vizualizace

Kolem stávající betonové konstrukce je postavena struktura nová. Pokryta je kompozitními panely s reflexní úpravou a tím odráží své okolí. Nikdo už tedy nevidí nevzhledný kus betonu, ale místo něj je k vidění okolní zeleň, zástavba v blízkosti a chodci jdoucí kolem.

Křivka je definována okolní zástavbou. Rohy domů, které stojí v blízkosti, ji symbolicky promačkávají, a je tak vytvořen nepravidelný tvar. Pro akceptovatelnou složitost realizace je složena z úseček a rádiusů. Jejich délky a poloměry jsou různé.

octarna_pohled

Okolo stávající betonové konstrukce je postaven kovový rošt, který je k ní povrchově kotven. Na něj jsou následně montovány kompozitní panely s reflexní úpravou.

octarna_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s