Univerzální dům

Zadání: Betonový dům a byt 2014

Předmětem soutěže je zpracování soutěžního návrhu, v němž bude plnohodnotně využit beton jako materiál konstrukční (např. vysokopevnostní, UHPC či lehké konstrukční betony) nebo funkční (např. lehké tepelně izolační nebo těžké stínící betony) nebo estetický beton (např. pohledové betony, barevné nebo s upraveným povrchem), případně v možných kombinacích. Účelem a posláním soutěže je nalézt nejvhodnější koncepci komplexního architektonického řešení objektu. Nízkopodlažní bytová výstavba s malometrážními byty (do vel. 2+1). Základní konstrukční řešení: monolitická železobetonová konstrukce (při použití systémových bednění) doplněná prefabrikovanými prvky. Modulový systém umožňující rychlou a snadnou realizaci a opakovatelnost při minimalizaci investičních nákladů. Možnost realizovat v různých skladebných variantách jako zajímavé stavební a bytové řešení pro obce a města v podobě nájemních bytů nejen pro mladé rodiny, ale i seniory.

Kdy: 2014

Zadáním soutěže Betonový dům a byt 2014 bylo navrhnout řešení startovního bydlení pro malé obce. Jak však navrhnout řešení optimální a přitom dostatečně obecné, aby bylo kvalitně aplikovatelné v nejrůznějších obcích? Klíčovým se stalo slovo „univerzální“. Zároveň je nesmírně důležité myslet nejen na návrh a realizaci budovy, ale i na její další fungování a užívání.

_vizualizace1_ps

Jelikož nebylo specifikováno místo stavby, je třeba pracovat s možnostmi rozdílných kontextů. Odpověď byla nalezena ve formě kulatého tvaru budovy. Pouze ten je schopný působit „čelem“ na všechny strany a urbanisticky fungovat v jakékoliv situaci.

_axonometrie

Stejná odpověď byla nalezena i na otázku provozních nákladů. Pro jejich minimalizaci, která je nutná pro provoz a udržení nízkých nájmů startovního bydlení, je ideální přemýšlet o energeticky co nejefektivnější stavbě. Ideální tvar z hlediska poměru A/V, tedy ploše k objemu, je koule. Ta je však poměrně těžko realizovatelná. Proto padla volba na válec. Díky tomuto tvarovému řešení se poměr A/V sníží o 7% oproti krychli. Pro energetickou efektivnost stavby je zároveň důležitá orientace vůči světovým stranám. I zde se projevuje výhoda kruhu, jelikož je možné jej libovolně, i z pohledu urbanistického, natáčet vůči slunci.

univerzální + ekologický => kruhový

Budova má tři nadzemní podlaží. V 1.NP jsou umístěny dva byty o velikosti 1+1, které jsou doplněny o přímý vstup na zahradu. Dále je zde umístěna technická místnost a kolárna. Ve 2.NP a 3.NP jsou vždy dva byty o velikosti 2+1 a dvě komory. Pobytové místnosti jsou umístěny na jedné straně. Velikost okenních otvorů je optimalizována vzhledem k tepelným ziskům a ztrátám.

_pohledy

Dům je řešen jako monolitická železobetonová konstrukce s vnějším kontaktním zateplením. Je zde efektivně využíván beton, jelikož je to jediný stavební materiál umožňující takové tvarové, urbanisticky i energetický výhodné, řešení.

_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s