Současný venkovský dům

Zadání: Současný dům očima mladých architektů 2014 – venkovský dům

Předmětem soutěže je zpracování soutěžního návrhu rodinného, venkovského domu pro 4 člennou rodinu. Účelem je nalézt architektonické řešení současných požadavků, které by odráželo národní specifika historické a moderní rezidenční architektury. Pořadatelé záměrně nevyhlašují žádná další tematická omezení soutěžních projektů.

Kde: Háj ve Slezsku

Adobe Photoshop PDF

Kdy: 2013 – 2014

Návrh „Současného venkovského domu“ se snaží navázat na historické kořeny a zvyky výstavby na vesnici a interpretovat je soudobým stavěním. Vrací se k fenoménu „výměnku“, který byl základním nástrojem mezigenerační slušnosti a pokory. Předpokládá, že každá čtyřčlenná rodina bude jednou potřebovat bydlení pro starší generaci.

svd_06

Hmota budovy za sebe lineárně řadí jednotlivé místnosti tak, jak to probíhalo po staletí. Vzniká výrazně podlouhlý dům se sedlovou střechou, který se k ulici staví úzkou štítovou stěnou. Dům rodiny je od výměnku pomyslně oddělen spojovacím krčkem, který ukrývá krytou terasu. Obě generace se tak mohou scházet v symbolickém středu. Dům využívá úzký, dnes zbytkový, pozemek a navíc může uchovat sad, který rostl po dlouhá léta.

svd_1np

Vnitřní dispozice je velmi skromná. V přízemí jsou pouze dvě „světnice“ a zázemí. Z vstupní haly se vstupuje do obytné místnosti s kuchyní a do velkého dětského pokoje. Až děti vyrostou, může se proměnit ve dva samostatné pokoje a obytnou chodbu. V patře je ložnice rodičů.

svd_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s