Tomáš a továrna na sny

Zadání: Pokoje III

Každý z ateliérů dostane k dispozici jednu prázdnou místnost a bude jen na něm, jakým způsobem ji přetvoří. Tento přítup dává architektům možnost kreativně se realizovat a ukázat, jak jsou schopni se vypořádat s přiděleným prostorem.

pokoje_00

Kdy: 2014

Ano, poznali jste to správně. Název výstavy je odvozen od filmu Tima Burtona, Karlík a továrna na čokoládu (USA/VB, 2005). Proč jsem volil toto přirovnání?

Willy Wonka je excentrickým majitelem továrny. Za tajuplnými zdmi plní fantazie a sny prostřednictvím pokrmu, který má miliony fanoušků. I tato výstava je o snech a jejich plnění.

Snění je přirozenou součástí našich životů. Sníme jen tak, sníme o své budoucnosti, o lásce,… a sníme o svém bydlení. Typickým snem je přání mladé rodiny mít malý domek s trochou zeleně kolem. Je to přání zařadit se do sociální skupiny, vyjádřit svůj sociální status. Je to potřeba vybudovat ten „pravý“ domov. A mohl bych pokračovat, ale je to zbytečné. Budeme-li upřímní, pak všichni takový sen chápeme. Rozumíme mu, rozumíme jeho motivům, ale…

Je zde i druhá stránka šťastného života. Tento sen totiž často vede k problémům, které vůbec pozitivní nejsou. Pozemky ve městech jsou drahé a je jich málo, a tak rodiny často s naplněním svého snu absolvují cestu na předměstí. Vznikají satelitní městečka, město samotné řídne, volná krajina nám pomalu dochází. Věc je však mnohem složitější. Problémy netrápí jenom okolí, ale i rodiny samotné. Dokazují sice svou sociální příslušnost, ale zároveň se sociálně vyčleňují. Kontakt s rodinou i přáteli se omezuje, fyzické i psychické vzdálenosti narůstají. Rodiny se stávají závislými na jiném sociálním symbolu dnešní doby – na svém automobilu. V místě bydliště často chybí úplně všechno, a tak musí být i ty nejbanálnější problémy řešeny za pomoci vlastního dopravního prostředku.

Dvojjakost splněného snu je zklamáním. Odpovědí na něj se snaží být tato výstava. Na sedmi vybraných projektech ilustruje, jak sny plnit kultivovaně a pokud možno bez nežádoucích vedlejších účinků. Každý příklad je trochu jiný a nabízí rozdílně řešení.

pokoje_02

Dům na hraně prostorů poukazuje na prázdná místa uvnitř zdánlivě plných center měst. Rodina zde má vše, co potřebuje. Ani automobil není nutností, kolo je pouze praktickým doplňkem. Kancelář v parteru a výhled do městské zahrady jsou příjemným bonusem.

Dům mezi domy jde v hledání rezerv ještě dál. Zaměřuje se na vilové čtvrtě a předkládá, kromě urbanistického, i sociální koncept. Rodiče přenechají kousek své zahrady dětem, aby si mohly splnit svůj sen. Hezké, ne?

Když chcete bydlet mimo město, nemusí být satelitní městečko jediným řešením. Pozemek na okraji vesnice pro Současný český dům udržuje strukturu kompaktní a přirozeně ji rozvíjí. A máte výhled na kapličku u cesty.

Pro Současný venkovský dům jsou klíčovým tématem vzdálenosti. Pozemek s existujícím sadem poblíž centra vesnice. Je pět minut od školy a školky, sedm minut od obchodu a stejně daleko je to na nádraží. Všechno máte po ruce. Pamatuje se i na vzdálenosti sociální. Jsou to vlastně dva domy pro dvě generace. Pamatuje se totiž na výminek – fenomén, který vymizel a na který v satelitech není místo.

Dům_město je konceptem, který vkládá polyfunkční budovu do ryze mono-funkčního prostředí. Každý může mít svůj domek, svou práci i svou zábavu uvnitř jednoho domu.

Téma snění lze spojit i s postindustriálními stopami. A to tehdy, když do rekultivovaného území uprostřed města umístíte „satelitní městečko“, které obvykle rotuje kolem. Satelit ve městě je pak ještě doplněn o tradiční městské domy s krámem a kultivovaný veřejný prostor a šťastné bydlení je na světě.

Satelitní městečko lze také postavit na nohy – a to doslova. Rastr domů je z horizontální polohy otočen do vertikální polohy. Dům_vesnice, jako stroj na bydlení, je makrostruktura minimalizující zabranou krajinu.

pokoje_01

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s