Nové autobusové nádraží Zlín

Zadání: Městské zásahy Zlín

„Celkově zmodernizovat obě nádraží, zamyslet se nad potřebami moderního města, jímž se svými předraženými architektonickými skvosty město snaží za každou cenu být. Toto by byly efektivně vynaložené peníze, které návštěvníka Zlína zajistné oslní mnohem dříve než KUC atd.“

Hanka B.

Kde: Autobusové nádraží Zlín

„Vstupní brána do Zlína pro návštěvníky Zlína (turisty, obchodní partnery, nové studenty atd.) je v horším stavu než v kterémkoli mnohem menším městě. Služby neslužby na informacích o autobusových spojích (často si člověk musí vystačit s archaickou cedulí u vstupu do nádraží), pidi čekárna, která se stala lehárnou pro bezdomovce, neuvěřitelný nepořádek, wc, kde se člověk bojí posadit a vůbec nadechnout, čekací místa se špatnými lavičkami na které prší, okolí nádraží v katastrofálním stavu, hnusný malý bufet, kde je možno jíst jen na stojáka……vlakové nádraží velikostně odpovídá tak nanejvýš nějaké vesničce někde na Jižní Moravě…“

Hanka B.

Nejsem ze Zlína, a tak patří velké díky paní Hance, za její podnět pro městské zásahy a jasně formulovaný názor. Města, ne jenom Zlín, by potřebovala více takových občanů!

 zlin_komix_0

Kdy: 2014

Spousta nástupišť, ve kterých aby se čert vyznal. Nepořádek, špatné zázemí. Neudržované konstrukce, morální stáří. Takový, vskutku nedůstojný, je obraz autobusového nádraží ve Zlíně.

Nová budova by vše rázně vyřešila. Symbolicky se dívá zpět, ale kráčí kupředu. Vše je pod jednou střechou. Na straně směrem k městu jsou nástupiště místní dopravy, směrem k vlakovému nádraží jsou nástupiště dálkové dopravy. Uprostřed je zázemí pro cestující – kavárna, čekací hala a toalety.

zlin_komix_2

Koncepčně budova navazuje na historickou architekturu Zlína. Původní urbanistická síť závodních budov se dále rozvíjí. Je použit klasický modul 6,15 m x 6,15 m a cihlová vyzdívka. Rastr prosklených částí se odkazuje k Památníku Tomáše Bati.

zlin_výkres_1

Lidem by se snad líbila. Snad by se pomyslně líbila i architektonickému okolí. Návštěvnici by byli uvítáni důstojně a symbolicky. A hlavně, Zlín by si novou budovu autobusového nádraží skutečně zasloužil.

zlin_výkres_2

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s