Svobodná tržnice

Zadání:  Architektonická soutěž o návrh tržnice na nám. Svobody v Kladně

Předmětem soutěže je zpracování architektonického návrhu dočasné dřevěné tržnice na nám. Svobody v Kladně. Návrh musí respektovat ekonomické možnosti vyhlašovatele.

Kde: nám. Svobody, Kladno

svobodna_trznice_původní stav

Kdy: 2014

Návrh nové „svobodné tržnice“ spočívá ve třech krocích – příprava, stavba a použití.

Parcela se nachází na nepříliš přívětivém místě. Ze všech stran je obklopena automobily stojícími i jedoucími. Je nutné prostor tržnice částečně „odstínit“ a vytvořit klidnou zónu uprostřed. Podél delších stran lichoběžníku parcely jsou proto vysázeny dvě řady stromů, aby vytvořily klid a stín pro nakupování i prodávání.

svobodna_trznice_vizualizace

Prostřední pás mezi stromy zůstává volný pro tržiště. Je rozdělen do šestiúhelníkového rastru. Na něm stojí jednotlivé stánky, které opět kopírují tvar šestiúhelníku. Dřevěná stavba je vyztužená kovovými sloupky. Po obvodu jsou skládací kovové dveře, takže si jednotliví prodejci mohou sami nastavit míru otevřenosti. Dveře lze jednoduše zavřít a zamknout. Kovový povrch je opatřen speciálním nátěrem proti sprejerům. Střecha je chráněná vlnitým plechem. Uvnitř je kruhový prodejní pult přístupný ze všech stran. Vrchní plocha je uzpůsobena pro snadné čištění. Boky jsou natřeny barvou na tabule. Prodejce si tak může napsat svůj sortiment a ceny přímo na svůj stánek. Dva stánky jsou vybaveny sociálním zázemím a slouží tak celému tržišti.

svobodna_trznice_schemata

Na místo tržnice je přivezeno 26 stánků. Toto číslo je maximální počet, může jich být klidně méně. Záleží na zájmu prodejců. Existuje několik schémat, jak jednotlivé stánky uspořádat. Protože jsou na kolečkách, je snadné je „zaparkovat“ do příslušného pole šestiúhelníkového rastru. Rozestavení se může libovolně měnit podle potřeby nebo představ prodávajících. Je také možné dát stánky na stranu a vytvořit tak volnou plochu pro jakékoliv jiné aktivity.

svobodna_trznice_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s