Návrat do bodu nula

Zadání: Superstudio 2014

Tato ulice se ze severozápadu přimyká k Hlavnímu nádraží a nyní se zde nachází již opuštěné a zdevastované obytné domy. V roce 2013 kauza vystěhování obyvatel do ubytoven kvůli havarijnímu stavu objektu i díky protestům plnila stránky celostátních zpravodajských prostředků.

Původně dělnická kolonie pro zaměstnance železnice ze začátku 20. století fungovala jako plnohodnotná část města s odpovídajícím charakterem prakticky až do začátku století nového, kdy se lokalita začala definitivně měnit na romské ghetto.

Jako hlavní příčiny úpadku se uvádí postupně odsun Němců po 2. světové válce, povodně z roku 1997, příchod Romů z východního Slovenska, stavba blízké nadmístní komunikace, v poslední době příliš časté střídání majitelů s možná nepříliš čistými úmysly a majetkové spory ohledně vlastnictví nefunkční kanalizace.

Je možné lokalitu revitalizovat, navázat na její historii a umístit zde sociální bydlení, jak si přeje část veřejnosti? A nebo to již vzhledem k okolnostem není žádoucí a bylo by lepší se s tímto prostorem vypořádat jiným způsobem? Co by se zde mělo dít a proč?

Ocenění: 2. místo
Spolupráce: Jiří Mika a Petr Svoboda
Kde: Přednádraží, Ostrava

superstudio2014_dnes

Kdy: 2014

Přednádraží je dnes romantickým místem duchů. Zdevastované budovy však stále vyzařují velmi lidské měřítko. Velmi intimní urbanismus, okouzlující budovy, kdysi příjemné dispozice.

V kontrastu s prvním dojmem je izolovanost, v jaké se prostředí nachází. Území je ohraničeno dálnicí, železnicí a lehkým průmyslem. Lidskost mizí a mění se v, pro člověka nepříjemné, dezurbání prostředí. Je to čistokrevná periferie.

Co s tím? Pro tuto lokalitu lze zajisté nalézt funkční využití, jsme však přesvědčení, že v Ostravě existují jiná místa, která by byla pro funkci samotnou výhodnější a město by z nich dokázalo vytěžit více energie.

Navrhujeme na území aplikovat dva základní principy.

superstudio2014_princip1

Jestliže člověk přichází do krajiny, přetváří ji a využívá, měl by v době, kdy už nemá dost energie na to ji plnohodnotně využívat, pokorně odejít a uvést ji do původního stavu – do bodu nula.

superstudio2014_princip2

Druhý princip zdůrazňuje nutnost imploze města do svých pevných hranic, které dokáže naplnit životem.

Na základě těchto myšlenek považujeme za správné a legitimní řešení současnou zástavbu zbourat. Město by se navrátilo krajině – do bodu nula.

superstudio2014_zitra

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s