Krajina soukolí

Zadání: 2.kolo soutěže na úpravy okolí budovy FAST VŠB-TU Ostrava

Po prvním kole, jen s pěti návrhy, soutěž pokračuje návrhem úpravy nezastavěného pozemku nové budovy FAST s návazností na okolní plochy, komunikace a stavby. Pozemek bude využit pro studentské outdoorové aktivity.

Ocenění: 3. místo ve studentské soutěži, oceněný projekt
Kde: Areál nové budovy FAST VŠB-TU Ostrava

fast_background

Kdy: 2013
Dnešek a cíle

Dnes je to místo na konci města. Na jedné straně jsou pole, na druhé se rozkládá sídliště. Škola na periferii? Mám vážné pochybnosti o správnosti této polohy. Místo tedy potřebuje povznést svou tvář a zpevnit svou definici. Musí nabídnout prostředí, které bude možné využít pro školní a studentské aktivity, stejně jako musí nabídnout místa, která přenesou lidské myšlenky z krajiny kulturní do krajiny přírodní.

Vize

Domnívám se, že periferie Ostravy není vhodným místem k výstavbě. Naše město se v budoucnu bude zmenšovat nejenom v důsledku vnějších vlivů, ale mělo by tak činit i z vlastní iniciativy. Nemá smysl na jeho konci rozvíjet velkorysé plány. Naopak může byt přínosné tyto okraje navrátit přírodě a zabezpečit tak silný a pevný kontakt krajiny kulturní a přírodní.

Plán

Mezi tyto dva základní typy prostředí na Zemi je „vložen“ nový prvek, který má napomoci jejich spojení. Ozubené soukolí zde propojuje a zlepšuje funkčnost soustavy. Člověk si sice stále ponechává roli plánovače a tím i kontrolu, do budoucna však není nic jisté. Je možné, a vlastně i částečně žádoucí, že příroda sama převezme kontrolu a člověk se stane pouhým pozorovatelem.

fast_koncept04

Ozubené soukolí

Na území je rozloženo ozubené soukolí jednotlivých míst, která mají každé svou vlastní roli, respektive funkci. Jsou navzájem propojena a člověk tedy může územím procházet a pobývat v něm v nekonečném množství různých kombinací. Spojnice mezi místy jsou jasně definovány, není však jasné, co vás na konci cesty čeká. Současné funkce, tedy nové budovy na pozemku FAST a konečná autobusových linek jsou zachovány, ale jsou do prostoru nově zakomponovány. Nová místa slouží jak škole (letní studijní pavilon, amfiteátr), tak prostředí samotnému a lidem v něm (letní kino, kolonáda, kaplička, …).

Závěr

Celek by měl vzájemně propojit jak město a krajinu, tak i školu a veřejný prostor. Jedním ze základních předpokladů je otevření celého areálu. Je to krok zdánlivě velmi jednoduchý, jeho symbolika je však podle mne velmi silná.

fast_situace

Pavilon

Vše, co člověk navrhne a následně postaví, je v kontaktu s krajinou. Je to kontakt neustálý a vzhledem k měřítku lidské existence i zdánlivě nekonečný. Neměli by tedy i studenti, budoucí inženýři a architekti, být v kontaktu s krajinou? Studijní pavilon jim to umožní.

Kolonáda

Příroda je někdy nevlídná a náš pobyt v ní nám nezjednodušuje. Je potřeba se někde schovat a nalézt přístřeší. Zároveň se zde člověk může seznámit a později si zde třeba dát schůzku. Jsme v přibližném středu soukolí, je odtud tedy všude zhruba stejně daleko.

fast_vizualizace2

Pozorovatelna

Někdy je třeba vzepřít se přírodě. Chceme pokořit gravitaci a podívat se na svět z ptačí perspektivy. Z pozorovatelny je možné vidět krajinu přírody i města. Můžeme je pozorovat a třeba i zkusit porovnat, která z nich je silnější.

Galerie

Správné a kultivované srovnávání je vždy ku prospěchu. Je dobré vystavit naše výtvory nekompromisnímu srovnání s přírodou. Kdo vyhraje? To myslím není důležité. Musíme si jenom uvědomovat svoje role a respektovat je.

Konečná stanice

Řidiči autobusů nemají lehkou práci. V lidském shonu nám pomáhají držet se nelidského tempa. Zaslouží si místo pro příjemný a pohodlný odpočinek než zase vyjedou na cesty. To dnešní prostředí je myslím nedůstojné.

fast_vizualizace7

Kaplička

Někdy je třeba uniknout ze vztahu mezi člověkem a přírodou. Ale kam? Může to být cesta k Bohu? Pro mnohé jistě ano. Proto je zde malá kaplička, kde můžeme nalézt klid pro své niterné myšlenky.

Zastávka

Čekání na autobus nemám rád. Jediné, co to může zpříjemnit, je kvalitní prostředí. Pod dlouhou střechou je lavice s dostatkem místa pro všechny. Můžete si přisednout ke komu chcete a popovídat si. Když je to fajn, třeba v autobuse potkáte i svou životní lásku.

Sluneční hodiny

Čas běží všem stejně, člověku i krajině. A tím nejjednodušším „přístrojem“ k jeho měření jsou sluneční hodiny. Vždy jsou stoprocentně přesné a zároveň vás nikam nehoní.

Amfiteátr

Největším bohatstvím vysoké školy jsou lidé, kteří se na její půdě pohybují. Největším bohatstvím studentů je možnost takovéto lidi potkávat, poslouchat je a mluvit s nimi. Amfiteátr je to nejdemokratičtější místo, kde mohou takováto setkávání, poslouchání a mluvení probíhat.

fast_vizualizace11

Letní kino

Červencový večer, tma, deka na zemi, něco dobrého k jídlu a pití, správný člověk vedle vás a na plátně běží váš oblíbený film. Co víc si můžeme přát? A přitom stačí tak málo. Anebo je to vlastně hodně?

Náměstíčko

Vstup do školy by měl být důstojný a rovný. Neměla by tam zavázet žádná auta ani nic podobného. Všichni by měli mít možnost se shromažďovat a zase se rozcházet. Neměli by při tom nikomu vadit, ani být neviditelní.

Strom samotář

Jaké může být to největší překvapení, když jdete lesem? Může to být strom? Když stojí uprostřed malé mýtiny, když je jiný než všechny ostatní, když dává ten správný stín, tak ano. I přesto ale vždy zůstane jenom jedním z mnoha. Bude pořád stejně individuální jako všechny ostatní.

fast_vizualizace3

Lavička

Každý z nás si ve svém životě jistě pamatuje na různé lavičky, které má spojeny se vzpomínkami. Měli bychom stavět hodně laviček v různých prostředích. Třeba uprostřed lesa.

fast_poster

Za nekonečný zdroj inspirace využitý i k této práci bych chtěl poděkovat autorovi knihy Malé věci v krajině Michalu Šiškovi.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s