Náměstí s červeným kobercem

Zadání: Městské zásahy Ostrava

Základním principem projektu je oslovení aktivních obyvatel města a tvůrčích profesí (architekti, designéři, umělci, streetartisti, městští inženýři atd.) skrze veřejnou výzvu, kteří – bez nároku na honorář – navrhnou řešení městských prostor, které považují za problematické. Jedná se o naprosto nezávislou akci, návrhy si nemůže nikdo objednat, jde o čistě individuální výběr občanů města.

„Náměstíčko mezi katedrálou Božského spasitele, druhým největším chrámem na Moravě a Divadlem Jiřího Myrona. Betonové parkoviště pro 30 aut nebo důstojný předprostor dvou významných ostravských “stánků”?“

Mezidomí

Kde: Náměstí Msgr. Šrámka

Dnes je náměstí Msgr. Šrámka pouhým parkovištěm aut. Zároveň je to ale místo s neuvěřitelným potenciálem. Obklopují ho katedrála Božského Spasitele, Divadlo Jiřího Myrona a Pedagogická fakulta Ostravské univerzity, takže lidmi se to zde jenom hemží, a to dokonce v různých částech dne. Studenti by rádi čekali na své kamarády v pěkném prostředí, kostel by si zasloužil důstojný předprostor a divadlo by rozptylovou plochu využilo před i po představení. Jak na to?

sramek_dnes

Kdy: 2013

Celá plocha náměstí a přilehlých prostranství je srovnána do jedné roviny. Vše je jeden obytný prostor. Silnice je vyznačena pouze rozdílnou dlažbou a řidiči tak jezdí mnohem pomaleji a obezřetněji. Parkovací místa se nacházejí na okrajích a jsou vždy oddělena jedním stromem. Je jich sice méně, ale ve městě se má chodit pěšky nebo jezdit tramvají.

sramek_situace

V samotném centru je čtvercová plocha vydlážděná červenou klasovou dlažbou. Barva je zvolena záměrně. Zrcadlí fasádu katedrály a vytváří pomyslný „červený koberec“ před divadlem. Každý se tak může cítit jako filmová hvězda. Divadlo zde může mít letní scénu, studenti mohou uspořádat koncert během Majálesu. Po straně katedrály je místo parkoviště umístěna kostelní zahrada. Můžete si odpočinout od shonu města a užít si trochu klidu. Před budovou Pedagogické fakulty je upravena malá piazzeta. Studenti i škola si důstojný vstup zaslouží.

sramek_vizualizace1

Doprava je vedena jednosměrně. Ulice Čs. Legií je přerušena a automobily musí objíždět katedrálu. Před divadlo smějí vjet pouze zájezdové autobusy s návštěvníky divadla. Ti vystoupí nebo nastoupí a autobusy opět odjíždějí. Cesty jsou lemovány drobnými alejemi. Řidiči jedou pomaleji, chodci se cítí bezpečněji a ulice jsou hezčí.

sramek_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s