Zadání: Becherovka – Pohár českých designérů
Soutěž Becherovka Pohár českých designérů nabízí všem milovníkům tohoto bylinného pokladu jedinečnou příležitost zasáhnout do procesu výroby Becherovky návrhem likérek, který bude zrealizován v počtu několika desítek tisíc kusů.
Kde: Becherovka a Crystal Bohemia
Česká republika má několik tradic, na které může být právem hrdá. Jednou z nich je bezpochyby výroba skla, která sahá hluboko do naší historie. Vždyť před třemi sty lety dokonce čeští skláři svými výrobky zastínili do té doby bezkonkurenční benátské sklo. Mezi národní poklady ale určitě patří třeba také osvědčené receptury. Jednou z nich je recept na bylinný likér z roku 1807, známý jako Becherovka, který si svou specifickou hořkosladkou chutí ze směsi více než 20 bylin a koření získal srdce mnoha Čechů.
Jste svědky unikátního spojení tradic. Becherovka a české sklo mají společný plán.
Kdy: 2013
Když jsem objevil soutěž Becherovka – Pohár českých designérů, vyvstala přede mnou zároveň i velká výzva. Byla to možnost vyzkoušet si své schopnosti a myšlení v úplně novém měřítku a novým způsobem. Druhým výrazným motivem byla historie a generace lidského úsilí, které za celým „životem“ Becherovky stojí. Možnost pracovat na takovém historickém pozadí byla vzrušujícím zážitkem.
Historie se zároveň stala i hlavním motivem celého konceptu. Chtěl jsem ji přenést do návrhu, zhmotnit, ztělesnit, zpřítomnit.
Zároveň mě lákalo „přinést na světlo“ historii ne tak známou, snad až opomíjenou.
Volba padla na Josefa Vituse Bechera. „Zakladatel“ ságy Becherů a „objevitel“ cenného receptu je připomínán datem svého narození na stěně skleničky. 17. září 1769 je přeneseno do číselné řady 1 7 9 6 9, která je kódem Industrial 2/5 zašifrována do čárového kódu. Na skleničce se tak můžete Josefa Vituse Bechera „přímo dotknout“ – je zpřítomněn v hmatu vašich prstů během pití Becherovky.
Na dno je doplněna Merkurova hůl, jméno Josef Vitus Becher a roky 1769 a 1840. Na soklu skleničky je doplněn nápis Becherovka.