Památník Jana Foltyse

Zadání: Městské zásahy Ostrava

Základním principem projektu je oslovení aktivních obyvatel města a tvůrčích profesí (architekti, designéři, umělci, streetartisti, městští inženýři atd.) skrze veřejnou výzvu, kteří – bez nároku na honorář – navrhnou řešení městských prostor, které považují za problematické. Jedná se o naprosto nezávislou akci, návrhy si nemůže nikdo objednat, jde o čistě individuální výběr občanů města.

foltys_vizualizace3_crop

Kde: Bílovecká ul., Svinov

Místo pod Svinovskými mosty je dnes pouze dopravní spojnicí. Vznikly zde dva nové kruhové objezdy, auta proudí sem a tam a člověk, s trochou nadsázky, zde nemá co dělat. Přitom tomu tak rozhodně nebývalo vždy. Chtělo by to něco nového. Trochu jemnosti a lidskosti. Nemyslíte?

foltys_vizualizace1_crop

Kdy: 2013

Jan Foltys se narodil před 105 lety, 13. října 1908, ve Svinově v rodině lékaře MUDr. Jana Foltyse. Jeho otec si přál, aby ho následoval ve studiu medicíny, mladíkovi však učarovaly šachy a zcela se jim oddal. Brzy předčil i svého staršího bratra Miloslava, který také hrával na různých šachových turnajích. Rozhodnutí se ukázalo správným, když se Jan stal šachovým profesionálem a již před druhou světovou válkou patřil ke špičce československého šachu. V roce 1936 hrál na šachové olympiádě v Mnichově na první šachovnici. Zúčastnil se i dvou dalších olympiád ve Stockholmu (1937) a v Buenos Aires (1939). Během 53 utkání 22x zvítězil, 25x remizoval a jen 6 utkání prohrál. Jeho kariéru nepříznivě ovlivnila válka, která šachu, ani ničemu jinému, příliš nepřála. Po válce, v roce 1950, však Jan Foltys získal titul mezinárodního šachového mistra. Bohužel, v roce 1952 šachistu postihla zákeřná nemoc a 11. března 1952 Jan Foltys umírá na leukémii. Bylo mu pouhých 43 let a svá nejlepší šachová léta měl ještě před sebou. I během své krátké kariéry však dokázal porazit mnoho hráčů zvučných jmen – Kerese, Najdorfa, Tartakovera, Boguljubova nebo Pirce.

foltys_vizualizace2_crop

Osobnost Jana Foltyse vystihuje následující citát Aleše Uhlíře:

“Stále mám šachové figurky, s nimiž podle otcova vyprávění hrál jeho strýc ve 30. letech minulého století v ostravském hotelu Palace simultánní partii s mistrem světa Aljechinem. Kdysi s nimi hrával také Jan Foltys. Jeho dům stál v sousedství našeho (tyto vily v blízkosti svinovského nádraží byly zbořeny v 70. letech při výstavbě svinovských mostů). Když šachista Foltys zrovna necestoval po světě na turnajích a hloubal v zahradní besídce nad šachovnicí, nikdy neodmítl zahrát si partii se sousedovým klukem. Tak si můj otec mohl zahrát šachy s uznávaným a úspěšným šachistou.”

neviditelnypes.lidovky.cz/tiskni.asp?r=p_spolecnost&c=A110324_114226_p_spolecnost_wag
foltys_pohled

Pomník Jana Foltyse není kultovní připomínkou, ale vzpomínkou na šachového mistra a jeho milovanou hru. Není to pomník, ale spíše „drobný křížek u cesty“. Zde však neupozorňuje na smrt, ale na místo narození. Jan Foltys hrával šachy na zahradě domu svých rodičů, který stál nedaleko. Byl to jeden z nejúspěšnějších svinovských rodáků a myslím, že si drobné připomenutí po právu zaslouží.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Jak vznikal Památník Jana Foltyse…

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

3 thoughts on “Památník Jana Foltyse

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s