Dům, zahrada, kaplička, bohové

Zadání: Cena architekta Antonína Raymonda

Předmětem soutěže je architektonické řešení zástavby prostoru parkoviště mezi ulicemi Dr. Vrbenského, Hrnčířská, Mlýnská a Gen. Klapálka, tzv. Zbourák, západně od autobusového nádraží v centru Kladna. Úkolem pro soutěžící je navrhnout polyfunkční objekt na volném pozemku. V parteru by měl nabízet obchodní aktivity a služby, v dalších podlažích pak byty.

Kde: Zbourák, Kladno

Na pozemcích, jež jsou předmětem soutěže, býval mlýn firmy Fischl, Bech a Brand. Pozemky odkoupila na začátku 30. let Městská Spořitelna na Kladně, která zdejší pozemky nabízela jako investici a zároveň oslovila architekty – např. arch. Václava Náprstka nebo arch. Jaroslava Rösslera, kteří vytvořili návrh zástavby. Představa byla o reprezentativní budově, neboť pozemky byly při hlavní příjezdové cestě od Prahy do města. Architekti prezentovali různé své vize – např. budovu okresního soudu, školu, tržnici, ale žádný z projektů nebyl zrealizován. Parcely odkoupili kladenští obchodníci, zejména Židé. Nyní je pozemek ve vlastnictví soukromého investora.

raymond_P1120074

Lokalita bezprostředně navazuje na centrum města, nachází se na jižním okraji zóny Kladno – centrum, západně od autobusového nádraží a severně od parku u Městského divadla. Prostor je ohraničen ulicemi Dr. Vrbenského, Mlýnská, Hrnčířská a Generála Klapálka.

Kdy: 2013

Není to jen dům, je to kus města, důležité místo ve složitém organismu. Nemůže jen tak vzniknout, musí hledat pouto a kořeny ke kontextu svého prostředí. Pokud chce čerpat ze svého okolí, měl by mu také něco přinést.

Na zadaném území Kladenského Bouráku vyrůstají 2 hmoty ve tvaru písmene L, které společně vytvářejí kompaktní blok. Mezi nimi vzniká „Nová Panská zahrada“, vzpomínka na léta, kdy kousek vedle zahrada byla. Je jasně definována domy a zahradními zdmi, ale zároveň je ze všech stran přístupná veřejnosti. Kdokoli ji může navštívit a pobýt zde. Uprostřed stojí kaplička. Společně s veřejnou zahradou jsou to fenomény, které kdysi bývaly běžnou součástí stavební kultury, dnes jsou spíše vzácností. Je to jednoduchý prostor pro vlastní myšlenky. Uprostřed otevřeného a ryze společného veřejného prostoru je uzavřený a ryze soukromý veřejný prostor.

raymond_situace

Na každou stranu se blok tváří podle potřeby. Tam, kde je rušná ulice, je uliční fasáda s obchody. Směrem k autobusovému nádraží vítá cestující převýšený štít, věž a kříž kapličky. Rozdrobené hmoty vnitrobloku jsou opláceny stejnou měrou. V běžné vedlejší ulici je obyčejná fasáda s okny, bez příkras.

Domy jsou to vlastně obyčejné. Takových můžete ve městě potkat mnoho a je to tak správně. Uvnitř jsou normální byty různých velikostí. Žádná extravagance.

raymond_1np

Je to kus města? Ano, je. Spoustu prostoru nechává úplně cizím lidem. Nebere si zbytečně moc pozornosti. Hledá pouto a kořeny? Ano, hledá. Dívá se do minulosti. Tváří se stejně na své sousedy, jako se oni tváří na něj. Nahlíží do budoucnosti. Přináší něco svému okolí? Ano, přináší. Zahradu, kapličku, nové lidi, nové služby.

raymond_fas2

A ti bohové? V zahradě je kaplička, která vám pomůže mluvit s Bohem – duchovním Bohem. Na domech jsou „kladenští bohové“ – místní rodáci, jejichž životní osudy a názory jsou inspirací a motivací pro vaše myšlenky – světské myšlenky.

raymond_bohove

Obestavěný prostor – 25 490 m3
Komerční plocha – 475 m2
Duchovní plocha – 46 m2
Zahradní plocha – 1374 m2
Počet parkovacích stání – 58
Počet bytů – 52

3+kk 77m2 8x l 1+kk 33m2 9x l 3+kk 66m2 11x l 2+kk 61m2 3x l 2+1 127m2 3x l 3+kk 64m2 3x l 3+kk 90m9x l 1+1 48m2 3x l 3+kk 68m2 3x

raymond_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s