Prostory v centru

Zadání: Bolavá místa měst a obcí – Young Architects Award 2013

Předmětem soutěžní přehlídky jsou architektonické a urbanistické práce dosud nepřihlášené do předchozích ročníků soutěže. Jedná se o volnou přehlídku návrhů řešení problematických míst (staveb, území apod.) měst a obcí. Soutěžící může přijít s originálním návrhem problematického místa měst a obcí, jehož řešení považuje pro stanovené sídlo za přínosné a prospěšné pro jeho rozvoj.

Kde: Ostrava

Řešené území se nachází v samém centru Ostravy – chybějící dům na Masarykově náměstí, nárožní proluka po bývalém květinářství, dvě parkoviště , náměstí Msgr. Šrámka, dnešní parkoviště mezi ulicemi Velká a Pivovarská.

Kdy: 2013

„náměstí, fara, farská zahrada, studentské koleje, hřiště, kanceláře, dvorek, domov pro seniory, zahrada, průchod, kunsthalle, stage, parkovací dům, dvory, cesta, bytový dům“

Ostrava má dnes mnoho lichotivých i nelichotivých přezdívek. Stejně tak ji trápí mnoho více či méně bolavých problémů. Jedním z nich je stav centra města kolem náměstí Tomáše Garigua Masaryka. Jeho hlavním problémem je nedostatek lidí – těch, kteří tady bydlí, i těch, kteří sem chodí. Proto je nesmírně důležité centrum města co nejvíce zpříjemnit a oživit. Ne obchody v nákupních centrech, ale lidmi, kteří zde budou bydlet a do práce budou chodit pěšky. Někteří ani nemusí chodit do práce, mohou to být studenti nebo senioři. Právě mix různých obyvatel a příjemnosti i útrapy jejich soužití jsou klíčem k pravé a udržitelné městskosti.

yaa_schwarzplan

Náměstí, fara, farská zahrada, studentské koleje, hřiště, kanceláře, dvorek, domov pro seniory, zahrada, průchod, kunsthalle, stage, parkovací dům, dvory, cesta, bytový dům – právě tyto části mohou přispět ke zlepšení fungování celku.

#1

Dnes zde stojí spousta automobilů a přitom je to místo, které má neuvěřitelný potenciál. Náměstí Msgr. Šrámka je obklopeno vysokou školou, divadlem a většinu jeho plochy zabírá Katedrála Božského Spasitele. Přitom stačí tak málo. Auta jsou nahrazena dlážděnou plochou, která je od cesty částečně odstíněna alejí, která pokračuje až k předprostoru univerzitní budovy. Uprostřed je plocha postupně snížena v symbolický amfiteátr. Mohou zde sedět a mluvit studenti, herci zde mohou rozložit svou alternativní scénu a v neděli se zde může odehrávat bohoslužba pod širým nebem. Zkrátka urbánní prostor jak má být.

yaa_vizualizace1_ps

#2

Severovýchodně od katedrály je nová fara s farskou zahradou. Ta je částečně viditelná z parteru a běžní chodci do ní mohu nahlížet. Nad ní je fara nebo drobné komunitní centrum. Stojí nad zemí, nad okolním světem, blíže Bohu. Je to autonomní prostor pro duchovno, do kterého se vstupuje symbolickou branou farské zahrady. Před farou je prostor rozrušen stromy a výběžky aleje jej svazují s náměstím samotným.

yaa_vizualizace2_ps

#3

Mezi Náměstím Msgr. Šrámka a Zámeckou ulicí stojí na půdorysu písmene „U“ budova vysokoškolských kolejí. V centru města je mnoho univerzitních institucí, které však nejsou doprovázeny dostatečnou ubytovací kapacitou. Studenti ušetří spoustu času, který by museli strávit cestováním a mohou ve středu města trávit nejen studijní, ale i volný čas. Ve dvoře, který je spojen průchody s ulicí, je prostor pro jakékoliv volnočasové aktivity. Skatepark s U-rampou, plocha pro prosté polehávání nebo grilování s přáteli. V zahradním pavilonu je možnost se občerstvit nebo trávit čas společně s ostatními v klubovně. V budově se kromě ubytování mohou nacházet i další prostory k činnosti – knihovna, tělocvična… možná i některá další pracoviště univerzity. Pod celým blokem je podzemní parkoviště, které sdružuje kapacity již zde stojícího původního parkoviště a parkoviště které bylo na Náměstí Msgr. Šrámka. Ulice jsou pak volnější a patří více lidem.

yaa_vizualizace3_ps

#4

Na nároží kdysi stávalo velké květinářství. Dnes je tento na sever orientovaný prostor ideální pro kanceláře. V parteru jsou drobné obchody a za domem je místo pro odpočinek zaměstnanců. Na dvorku mohou načerpat novou sílu nebo komunikovat s kolegy. Někdy je lepší zvednout oči od obrazovky počítače a podívat se lidem přímo do očí. A pod rozkvetlým stromem je k tomu ideální příležitost.

yaa_vizualizace4_ps

#5

Hlavní ostravské náměstí Tomáše Garigua Masaryka ztratilo během historického vývoje svou definici, která by mu dávala jasnou podobu. Chybí zde jeden blok, jehož místo zabírá nikým nechtěná zelená plocha. Tak jako zde chybí dům, chybí v centru města starší lidé. Ti jsou často izolováni v různých zařízeních daleko od civilizace a přitom právě centrum města jim nabízí tolik výhod. Nemusí daleko cestovat, mohou se setkávat s přáteli, chodit do divadel, na přednášky, … Proto je zde ideální místo pro Domov pro seniory. V přízemí mohou nalézt potřebné služby a v horních patrech pohodlné a příjemné bydlení. Ve dvoře, který je částečně i průchodem, je malá zahrada, kterou mohou udržovat sami obyvatelé domova.

yaa_vizualizace5_ps

#6

Všichni chtějí v Ostravě kunsthalle. Tady by pro ni bylo ideální místo. Na hraně centra města a Černé louky by byla blízko všem. Nebyla by navíc ani moc na očích, ani příliš schovaná. Ve dvoře je prostor pro jakékoliv happeningy, performance nebo koncert bratří Nedvědů. Část budovy je věnována kulturnímu inkubátoru – dílnám pro začínající umělce. Mohou čerpat inspiraci ve výčepech na náměstí i v zeleni Černé louky.

yaa_vizualizace6_ps

#7

Obrovskou jizvou ve středu města je dnes velké parkoviště. Takové plýtvání místem. Auta zaparkujeme do parkovacího domu, většina z nich se vejde pod zem. Budou zde ve větším bezpečí a nebudou zbytečně překážet v ulicích.

yaa_vizualizace7_ps

#8

Když jsme auta schovali do parkovacího domu, zbylo nám spousta místa pro dům obyčejný. Mohou zde bydlet mladé rodiny i starší páry bez dětí, mladí singles i staří mládenci. A navíc to mají všichni co by kamenem dohodil na hlavní náměstí. Za domem jsou tři dvory. Každý je trochu jiný. Zároveň je to průchod z centra na Černou louku. Všude jsou lidé, ale tak by to přece mělo ve městě být.

yaa_vizualizace8_ps

#9

Chcete vědět, co se kde děje a kdy můžete vidět své oblíbené herce? Jděte se podívat na plakátovací stěnu. Ta je tím nejlepším informačním zdrojem. A nebo chcete prodat staré kolo či žehličku? Nalepte si tam svůj vlastní inzerát.

yaa_vizualizace9_ps

yaa_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s