Dům na hraně prostorů

Zadání: Contemporary house

Předmětem soutěže je zpracování soutěžního návrhu rodinného domu pro 4 člennou rodinu. Účelem je nalézt architektonické řešení současných požadavků, které by odráželo specifika historické a moderní rezidenční architektury. Pořadatelé záměrně nevyhlašují žádná další tematická omezení soutěžních projektů.

Projekt vznikl v rámci workshopu Contemporary House 2013 ve slovenských Košicích.

Spolupráce: Blaž Grudnik Tominc a Ján Olexík
Kde: Dominikánské náměstí, Košice

kosice_DSC_0080

Kdy: 2013

Město vždy bylo, je a bude centrem vzdělání, kultury a sociálních interakcí. Nabízí celou řadu možností k uspokojení životních potřeb mladé rodiny.

Nezastavěná nárožní parcela na dnešním Dominikánském náměstí poskytuje ideální podmínky pro využití těchto příležitostí a zároveň naplnění představy o bydlení ve vlastním domě.

kosice_vizualizace2

Urbanistický koncept se snaží přesněji definovat již existující fenomény místa – skromné Dominikánské náměstí s trhem, ulici Mäsiarskou a úzkou ulici Zámočnickou. Uzavírá náměstí a definuje ulici Mäsiarskou pomocí navrhované dostavby řady budov a nové „Městské zahrady“, která může být chápána jako historický odkaz k rajským zahradám ve středech klášterů. Ulici Zámočnická je ponechán pouze úzký průchod a ta si tak uchovává svou kouzelnou intimitu po celé své délce.

kosice_urbanismus03

Samotný dům nenabízí ani kousek zahrady, ani garáž nebo parkovací stání. Prostor pro auto hned vedle domu však v samotném centru města nebude nezbytný pro pohodlný život a atmosféru a kontakt se zelení získává dům jiným způsobem.

kosice_koncept04

Tradiční vertikální schéma je změněno. V prvním patře jsou vstupní prostory a kancelář. Pod schody si můžete schovat kolo, které je v centru města tím nejlepším dopravním prostředkem. Ve druhém patře je umístěna noční zóna a až ve třetím patře je zóna denní. Zde již obyvatelé mají optický kontakt se zelení „Městské zahrady“ i s ruchem náměstí. Vše je korunováno střešní terasou.

kosice_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

One thought on “Dům na hraně prostorů

  1. Pingback: Tomáš a továrna na sny | tomáš čech architektura

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s