Obývák na sídlišti

Zadání: Městské zásahy Jablonec nad Nisou

Městské zásahy nabízí příležitost – platformu, kde lze využít kritického pozorování veřejného prostoru k jeho zlepšení a kde se mohou potkat víceré zájmy: obyvatel města, městských úředníků, architektů, umělců, mudrlantů i odborníků.

Cílem projektu není generování zisku nebo slibů, má se pokusit něco změnit. Zároveň představuje i způsob jak ukázat další kroky a možnosti při tvorbě veřejného prostoru. Městské zásahy se pokouší otočit klasický způsob distribuce městských zakázek a bez nároku na honorář a bez čekání na výzvu pomoci městu a okolí.

Kde: Jablonec nad Nisou – sídliště Mšeno

jablonec_situace

„Pěší lávka přes ulici Palackého je výstavním kouskem chánovského typu. Rozmlácená skla, špína, odpadky, armatury, plakáty. Návrh na změnu: Na místě, pod kterým denně projedou stovky aut a přes které projdou stovky lidí, by se vyjímal nějaký jiný elegantní prvek než troska dob minulých.“

bez autorizace

„A sakra! Klidně se k ní nechám přivázat, abych ji zachránil. Nebo mám raději zkusit hladovku? Musí se fakt všecko hnedka bourat? Nestačilo by jen zamést ten bordel? A vůbec, je krásná!“

Martin Vinča Poslt, 19. říjen 2012

„No tak jo!“

Kdy: 2013

Většina sídlišť dnes trpí nedostatkem kvalitního prostoru pro setkávání. Lidé spíše proudí mezi prací a zavřenými dveřmi svých domovů. Ambicí „městského zásahu“ je jedno takové místo vytvořit – vytvořit „obývák na sídlišti“. Lávka přes ulici Palackého na sídlišti Mšeno je dnes pouze nepříjemnou spojnicí, šedou cestou na šedém sídlišti. Cílem návrhu je proměnit ji v místo – místo setkávání, informací a zábavy. „Městský zásah“ tak skloubí opravu něčeho starého, využití potenciálu a vytvoření něčeho nového.

jablonec_vizualizace1

Stará konstrukce není zničena. Naopak. Je očištěna od nánosů času a ponechána ve své syrovosti. Stěny jsou opatřeny novými výplněmi, aby byl „interiér“ lávky lépe prosvětlen. Některé panely jsou nahrazeny zrcadly – „Člověk se na sebe přece někdy potřebuje podívat.“ Na podlaze jsou graficky vyvedené koberce pro doplnění iluze domova. „Interiér“ je také doplněn tabulemi na vzkazy: „Hledám holku, která jela minulý pátek v tramvaji číslo…“, posezením a miniaturní grafitti stěnou. Strop je osazen liniovým osvětlením pro zvýšení pohodlí a bezpečnosti. Architektonický výraz by měl být neutrálním pozadím pro život.

jablonec_vizualizace2

jablonec_poster

V návrhu byly použity krásné koberce španělské společnosti nanimarquina.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s