Penrose Playhouse

Zadání: Life of an Architect Playhouse Competition 2013

Last year’s inaugural playhouse design competition was amazing. It’s time for the second annual Life of an Architect Playhouse Design Competition is here and it promises to be even better than last year!

Kdy: 2013

playhouse_vizualizace3

Být mladý je velice dobrodružné. Svět před vámi otevírá nekonečnou škálu zajímavých možností, neprobádaných témat a fascinujících příběhů. Každý den můžete objevovat nové věci a učit se novým dovednostem.

Nemožný trojúhelník neboli Penrousův trojúhelník fascinoval od okamžiku svého vzniku v roce 1934, kdy ho nakreslil švédský umělec Oscar Reutersvärd. V 50. letech ho nezávisle na něm objevil a popularizoval anglický matematik Roger Penrose. Popisoval jej jako „impossibility in its purest form“ – „nemožnost ve své nejčistší podobě“.

playhouse_08

Penrose Playhouse je kombinací neposkvrněnosti a otevřenosti dětského světa s fantazií a hravostí matematiky. Myslím, že mezi matematikou a dětským světem existuje úzké spojení a mnoho paralel. Děti také dokážou matematiku vnímat a chápat mnohem lépe než si myslíme. Pokud ji představíme v zábavné a jim blízké podobě, jsou bezpochyby schopny ji velmi dobře přijmout za své. Penrose Playhouse je abstraktním ztvárněním Penrousova trojúhelníku. Děti mohou konstrukcí volně prolézat a prohlížet si matematické obrázky a výpočty. V některých místech je konstrukce viditelná a děti tak mohou zkoumat i ji. Vertikální část je opatřena žebříkem. Děti se tak mohou dívat na svět z jiné perspektivy, než na jakou jsou zvyklí. I zde je paralela s matematikou, ta také dokáže otevírat nové obzory.

playhouse_vizualizace2

Dřevěná trámová konstrukce je zpevněna zasíťováním a obalena chemicky chráněnými překližkovými deskami. Pro ochranu proti vlhkosti je postavena na nožky a nad zemí zvednuta o 10 centimetrů. Některé části dřevěného pláště jsou nahrazeny polykarbonátem a vnitřní konstrukce je tak přímo viditelná. Interiér i exteriér je opatřen matematickými obrázky a výpočty. Matematika je prezentována jako přirozená součást lidského života.

Na začátku jsem napsal několik vět o dětském světě. Domnívám se, že matematika je vlastně úplně stejná. Také nabízí dobrodružství, škálu nových možností a fascinující příběhy. Můžete donekonečna objevovat nové věci a učit se novým dovednostem, a právě proto si myslím, že matematika je úžasnou inspirací pro dětskou prolézačku.

playhouse_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s