Paint the Streets

Zadání: ACTIVATE! 2013

The American city is rooted in its neighborhoods, public spaces, and infrastructure. Transforming the interstitial open spaces that characterize our cities can be a fundamental catalyst for community connectivity and socialization. When neglected or inaccessible, these vacant spaces become detrimental to neighborhood health and vitality. To address the needs of a diverse and changing urban population, space must adapt to the needs of a broader range of ages, physical abilities, and cultural backgrounds. Through small acts we can repurpose public space to be more universally accessible, inclusive, age friendly, and a builder of community.

Design one or more objects that activate a vacant site, is universally accessible, and fosters multi-generational community interaction. Objects should not be limited to furniture or seating elements such as benches. We consider other structures that make a small space seem inviting, usable and safe to be activators; including but not limited to harvest tables, raised planters, play equipment, interactive sculptures. The goal of this installation is to continue the dialogue about open space and how design can be the catalyst for the creation of meaningful and joyful places that facilitate community engagement and growth.

Kde: 62nd and Drexel, Chicago, USA

This large site in the Woodlawn neighborhood consists of a portion of E 62nd Street, between Drexel and Ellis Ave, and a small portion of S Ingleside that have been converted to a pedestrian walkway. The site is roughly cross-shaped in plan. Although the site features a few existing pieces of park infrastructure—such as concrete benches and tables, tree planters, trash bag rings, and one small play structure—it is mainly bare, wide open concrete. The center of the site, where Ingleside and 62nd used to meet, is defined by a large concrete circle. This part of the site is particularly exposed.

activate_img1

There is an elementary school adjacent to the middle of the site and residences along the edges of the rest. The West Branch of the site is currently bordered by an empty lot to the North. This site sees frequent foot traffic from people passing through but is completely closed off to vehicular traffic (there are small free parking areas to the east and west of the site and plenty of free parking in the neighborhood).

Kdy: 2013

Zadáním/úkolem bylo vytvořit objekt, který pomůže danému území. Ve svém návrhu jsem se rozhodl objekt jako takový vynechat a zabývat se spíše územím samotným. Snahou bylo nalézt jeho potenciál a oslovit občany, protože pouze jejich činy mohou něco skutečně „aktivovat.“

Důležité bylo nalézt prvek, který dokáže vše propojit: zásah s místem, místo s městem, město s lidmi, lidi se zásahem.

activate_koncept6

Lokalita A: 62nd and Drexel je typická svou relativní prázdnotou, je to spíše prostor mezi ničím.

Návrh spočívá v symbolickém propojení se samotným centrem Chicaga. Síť centra města, společně s významnými mrakodrapy, je přenesena na parcelu v podobě grafiky, která vytváří dopravní hřiště pro děti. V příslušných místech se nachází kresby mrakodrapů.

Děti získají útočiště pro své bláznivé hry. Rodičové a prarodičové získají cíl pro vycházky se svými potomky. Nové namalované hřiště se dotkne všech a všichni si ho také sami vytvoří. Stačí barva a tlupa dětí během hodin výtvarné výchovy promění šedou ulici v dětské hřiště.

activate_koncept4

Myslím, že se tak splní cíl vzájemného propojení. Splní se zároveň i původní zadání – prostor samotný se stane objektem, který aktivuje, pomáhá a sbližuje.

Konstrukční detail ani konkrétní soupis potřebného materiálu nejsou přiloženy. Potřebujete děti, barvu a štětce. Malovat umí každý, žádných složitých detailů není potřeba.

activate_poster1

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s