Museum Jana Husa

Zadání: Výtvarné řešení stálé expozice v Husově domě v Kostnici

Předmětem soutěže je koncept celkového architektonicko-výtvarného a grafického řešení nové stálé expozice v Husově domě v Kostnici (SRN), návrh podrobného řešení na příkladu místností č.1 a 3, tj. prostorů A, C a G dle konceptu scénáře expozice a návrh souvisejících prvků.

Kde: Husův dům, Kostnice, SRN

hus_DSCN1126

Museum Mistra Jana Husa, českého reformního myslitele přelomu 14. a patnáctého století, který byl za své názory na tehdejší církev i za samotný výklad pojmu církev odsouzen kostnickým koncilem k trestu smrti upálením jak kacíř, je umístěn v domě, k němuž se váže po staletí tradice, že zde Mistr Jan strávil své poslední dny na svobodě (3.-28. 11. 1414). Měl tu být ubytován spolu se svým doprovodem u vdovy Fidy Pfisterin.  Ačkoliv v r. 1983 místní badatel Gernot Blechner zpochybnil na základě svých výzkumů kostnické topografie identifikaci tohoto domu, o němž se zmiňuje koncilní kronikář Ulrich von Richental, a ztotožnil jej s dnešním domem č. 22 v téže ulici, zůstává dům v Hussenstrasse 64 vyhledávaným místem návštěvníků z Čech i jiných zemí Evropy a světa, kteří zde nacházejí poučení i trochu dobového koloritu z časů velkého reformního koncilu.

Kdy: 2013

Návrh nové expozice pro museum Jana Husa v Kostnici se snaží skloubit historický odkaz se soudobým názorem.

hus_vizualizace2

Architektonické řešení co nejméně narušuje původní architekturu objektu a snaží se ji ponechat co nejvíce viditelnou. Prostorové výstavní prvky v místnostech E, F a G jsou zavěšeny a ponechávají tak prostor co nejvíce čitelný. Obrazové a textové materiály jsou chápány jako sobě rovnocenné. Je pro ně používán stejný layout. Uspořádány jsou v „koláži“ na stěnách ve formě odkazu na historické prostory galerií. Jejich měřítko je záměrně menší, aby přitáhly návštěvníka více ke zdi a umožnily tak lepší využití malých místností. Předměty a modely jsou vystaveny na minimalistických podstavcích v centrech místností a je tak možné si je prohlížet ze všech stran.

Miniaturní diorama Husovy cely je transformováno do zavěšeného válce, na jehož vnitřních stěnách je cela vyobrazena. Návštěvník musí do válce vlézt zespodu. Symbolicky je tak obklopen a uzavřen jako v cele a je dosaženo iluze 360° prostoru.

hus_vizualizace7

Nové logo využívá pouze tří písmen jména Hus a vykřičníku transformovaného v kalich jakožto hlavní symbol. Použito je patkové písmo Gentium, opět odkazující k tradici. Layouty expozic a veškeré tištěné materiály používají jednotný vzhled. Každému jazyku je přiřazena barva a návštěvník se tak může snáze orientovat. Stejně jako v minulosti je použita výrazná iniciála, ovšem zde v současné podobě jako podtisk základního textu.

hus_poster5

Veškeré obrazové a textové materiály jsou opatřeny zakomponovaným QR kódem. Návštěvník tak jednoduše získá na svém chytrém telefonu nebo tabletu přístup k dalším informacím. Mohou zde být k dispozici další jazykové verze výstavy či audio-výklad.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s