Město_Dům

Zadání: Think Arch 2012

Účelem soutěžní přehlídky je mimo jiné také nastolení diskuse o tom, co je možné pod termínem udržitelnost v architektuře spatřovat. Jelikož se podoba udržitelnosti v jednotlivých oborech ještě stále hledá, dovoluje si vypisovatel umožnit její vnímání v co nejširším smyslu slova (např. energeticky úsporné stavění, využívání obnovitelných zdrojů energie, využívání obnovitelných přírodních materiálů, užití nových materiálů, efektivnější využití neobnovitelných zdrojů, využití odpadu, užívání recyklovaných materiálů, lepší využívání lokálních zdrojů, znovupoužití materiálů, minimalizace dopadu na životní prostředí, adaptabilita, nadčasovost…).

Ocenění: 4.místo
Kdy: 2012

thinkarch_vizualizace7

Proč?

Ideový návrh Město_Dům nevidí problémy udržitelnosti pouze v oblasti energetických zdrojů, škodlivin a ekologické problematiky obecně, ale zaměřuje se především na problematiku kvality, životnosti, a tedy udržitelnosti sociálních a urbánních struktur.
Ty již dnes vykazují vážné nedokonalosti a defekty, a především tendence jejich vývoje nemá pozitivní směr. Alarmující je setrvalé zvětšování vzdáleností. Osobní lidský kontakt pomalu mizí a stále více se omezuje pouze do roviny webových aplikací a sociálních sítí. Pojem “rodina“ je omezován pouze na jednu generaci a vzájemná solidarita je vehementně utlačována. Senioři jsou odkázáni sami na sebe a na sociální systém, což rozhodně nepřispívá k důstojnosti a kvalitě jejich života. Prostorová segregace odděluje jednotlivé skupiny obyvatel (mladí lidé, rodiny s dětmi, senioři) a ještě více tak omezuje jejich vzájemnou, a nutno říci nezbytnou, interakci. Druhým důsledkem prostorové segregace je rozdělení běžného dne. Pracovní prostředí je obvykle velmi vzdáleno domovu, stejně vzdálená jsou obvykle i místa trávení volného času, města se čím dál více dělí na monofunkční zóny.

thinkarch_vizualizace2
Jejich struktura není dostatečně hustá a nabízí spoustu volného prostoru s významným potenciálem v podobě již zavedeného prostředí a silného a dynamického kontextu. Člověk je dnes silně odkázán na automobil a zbytečně tráví spoustu času pouhým cestováním.

Závěrem?

Sociální a urbánní struktury jsou dnes slabé a nedostatečně intenzivní. Zároveň dochází k silné sociální, prostorové a časové segregaci.

Co?

Město_Dům je koncept, který se soustředí na témata hustoty, interakce, sdílení a intenzifikace. Ve formě prostorové struktury se skrývá “dokovací stanice“ pro život. Na jednom místě můžete spát, pracovat i trávit volný čas. Jednotlivé jednotky skrývají bydlení pro “singles“, rodiny s dětmi i seniory. Zároveň nabízejí komunitní prostor pro společné trávení volného času. Co-workingové kanceláře se přizpůsobují současným pracovním trendům. “Dílny“ nabízejí prostor drobným řemeslníkům. V parteru se nachází knihovna jako symbol rozvoje vzdělanosti, místo setkávání a především jasná značka, že Město_Dům se nedívá pouze na sebe, ale intenzivně se zajímá i o okolí a snaží se mu být přínosem.

thinkarch_vizualizace4
Prostorové uspořádání hledá inspiraci v časem prověřených formách. Jednotlivé jednotky mezi sebou vytvářejí centrální prostor setkávání – “náves“. Z ní se pak dále rozbíhají malé uličky. Návrh se snaží symbolizovat otevřenost a toleranci v užívání společného prostoru.
Umístění konceptu Město_Dům do stávající sídlištní struktury je záměrné. Cílem je dokumentovat nedostatečnou hustotu stávajícího městského prostředí. Zároveň se nachází v území s převážně bytovou funkcí a obohacuje jej tak o prostředí pro práci i volný čas.

Závěrem?

Město_Dům se snaží přiblížit obyvatele města sobě navzájem, přiblížit místa bydlení, práce a odpočinku, zahustit městskou strukturu a díky tomu především zintensivnit sociální a urbánní struktury.

thinkarch_soutěžní návrh

Projekt byl prezentován na PechaKucha Night Ostrava #13. Celou prezentaci si můžete prohlédnout na issuu.com.

Všechny soutěžní návrhy přehlídky Think Arch si můžete prohlédnout zde.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

One thought on “Město_Dům

  1. Pingback: Tomáš a továrna na sny | tomáš čech architektura

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s