Centrum architektury a designu

Zadání: Centrum architektury a designu

Zadáním soutěže je zpracování ideového návrhu CENTRA ARCHITEKTURY A DESIGNU. Součástí zadání je i vytipování vhodné lokality pro jeho umístění. Účelem a posláním soutěže je nalézt zajímavé návrhy a názory na zařízení, které v Praze chybí.

Cílem je poskytnout příležitost mladým architektům pro uplatnění kreativních myšlenek. Výběr lokality je ponechán na soutěžících. Umístění návrhu je pouze ideové a nemá žádnou vazbu na reálné majetkoprávní vztahy nebo územní plán.

Centrum architektury a designu by mělo být architektonicky unikátní objekt, ve kterém lidé naleznou informace o architektuře a urbanismu města, obchod s pragensiemi, ale také například model Prahy a ideálně i vyhlídku na město. Mělo by být v centru nebo nejbližším okolí, aby mohlo návštěvníkům prakticky sloužit, nutné je napojení na MHD.

Ocenění: návrh vybrán mezi „zajímavé projekty“
Kde: Praha

centrum_DSC02985

Kdy: 2013

Centrum architektury a designu je bezpochyby institucí, která napomáhá budování kultury a zlepšování veřejného chápání na poli architektury, urbanismu, umění,… Je také institucí, potažmo prostorem, který může pomoci svému okolí. Stavba kultivuje prostor fyzický, instituce prostor duchovní a kulturní.

Tato stanoviska byla důležitá při hledání vhodného místa. Prostor pod Železničním mostem na úpatí Vyšehradu je dnes z převážné části nevyužíván, zbylá část slouží k parkování. Jeho konstrukce i funkce je ponechána, nová budova pouze využívá potenciálu jeho místa a architektury. Poloha mimo nejhustší historické centrum dopřává stavbě určitý klid a zvyšuje její schopnost pomoci svému okolí. Umístění na břehu Vltavy umožní oživit organismus náplavky novou aktivitou, novým cílem cest turistů i vycházek Pražanů. Je také dosaženo kýženého výhledu na Prahu včetně panoramatu Hradčan. Kulturní význam Centra architektury a designu napomůže celému území pod Vyšehradem.

centrum_koncept

Budova obsahuje tři funkční celky:

a) Vstupní foyer s infocentrem poskytuje nezbytné informace. Kavárna zajišťuje potřebný servis všem návštěvníkům a knihkupectví a obchod s pragensiemi nabízí výběr tématické literatury a upomínkových předmětů.

b) Výstavní část je rozdělena na prostor pro přechodné výstavy, stálou expozici a model Prahy. Závěrem je vyhlídka na Prahu, která umožní konfrontovat získané dojmy a informace z expozice s reálným obrazem současnosti.

centrum_vizualizace5

c) Přednáškový sál nabízí prostor pro popularizaci architektury a designu. Odborná knihovna, studovna a archiv poslouží profesionálům. Zázemí pro zaměstnance může být využíváno i pro výzkum a publikační aktivity.

Interiér budovy formálně využívá architektonických prvků nosní konstrukce, zbytek je pojat v minimálním monochromatickém tónu tak, aby co nejméně rušil vystavované exponáty. Plášť budovy je svou částečnou průhledností symbolem směrem dovnitř i ven. Při pohledu z interiéru poodkrývá svět venku, jehož je architektura i design nedílnou součástí. Při pohledu z exteriéru jen částečně poodhaluje, co je uvnitř. Skrývá tajemství historie a navrhování města a kulturního prostoru ve všech jeho měřítcích.

centrum_pohled5

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

One thought on “Centrum architektury a designu

  1. Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered shiny clear conceptI am not sure where youre getting your information, but good topic. I must spend some time learning much more or figuring out more. Thank you for great info I was on the lookout for this info for my mission.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s