Světovar – kulturní fabrika Plzeň

Zadání: Světovar – kulturní fabrika Plzeň

Zadáním soutěže je revitalizace vymezeného území v areálu bývalého plzeňského pivovaru Světovar (rozsah řešeného území viz soutěžní podklady). Na řešeném území se nachází vícepodlažní objekt bývalých ležáckých skladů, ledárny a jednopodlažní halový objekt bývalé požahovny a výstavu piva, vyznačená část objektu ležáckých skladů bude využívána pro účely městského historického archivu a není součástí zadání soutěže. Dochované objekty, které jsou předmětem ochrany památkové péče, budou mít novou náplň – centrum multikulturních aktivit, tak jak je definuje projekt 4×4 Cultural Factory v rámci Plzeň 2015 – evropské hlavní město kultury. Předmětem soutěžních návrhů by mělo být inovativní a flexibilní funkční a provozní schéma nového využití historických objektů a případných nových dostaveb. Nové využití by mělo maximálně respektovat autenticitu památky průmyslového dědictví a současně umožnit bezkolizní fungování aktivit kulturní fabriky Světovar.

Kde: Areálu pivovaru Světovar

Soutěžním návrhem dotčené pozemky se nachází v severní části areálu bývalého plzeňského pivovaru Světovar, v plzeňské čtvrti Slovany (Plzeň 2). Dotčené území o rozloze více než 14.000 m² (podrobně vyznačeny v situacích výkresové dokumentace areálu – viz soutěžní podklady) je vymezeno ze severozápadu ulicí Sladová, ze severovýchodu ulicí Koterovská, z jihovýchodu ulicí Slovanská Alej. Areál pivovaru Světovar, který zahájil výrobu piva již v roce 1913, byl založen za tehdejší katastrální hranicí města Plzně při hlavní železniční trase Plzeň – České Budějovice. Dnes se areál nachází v intravilánu města. V městské čtvrti, kterou je možno charakterizovat jako urbanisticky a funkčně smíšené území. Směrem severozápadním, za ulicí Brojova, se rozkládá výrazně komponovaný sídlištní celek z 50. let minulého století, architektonicky pojednaný ve stylu socialistického realismu. Směrem severovýchodním, za ulicí Koterovská, se pak rozkládá oblast vilové zástavby. Na jih a jihozápad, přes ulici Slovanská alej se rozkládá urbánně nesourodá oblast nerušícího průmyslu a výroby.

svetovar_DSC4792

Kdy: 2012

Návrh Cultural Factory nechce vytvořit izolované místo pro umění a kulturu. Cílem je vytvořit prostor plný zábavy, ponaučení a poznání v prostředí, které obsahuje co nejvíce života. Nikoliv ale jeho pouhou část ve formě “společenských událostí a výletů za kulturou“, ale dennodenní obyčejný život člověka.
Projekt se jako první zabývá celým areálem a snaží se vytvořit příjemné prostředí pro trávení volného času. Nabízí řadu přírodních prostředí – alej, kopec, volnou pobytovou plochu, přírodní tribunu – tak, aby přilákal co nejširší škálu aktivit a poskytl atmosféru pro rozdílné nálady. Průsečíkem venkovního prostředí a vnitřních prostor je objekt tržnice. Místo konání farmářských a bleších trhů. Všechny úpravy a zásahy jsou koncipovány tak, aby zároveň sloužily i Cultural Factory jako venkovní amfiteátr, krytá plocha, scéna pod širým nebem,…

svetovar_koncept_1
Vzájemnost života a kultury je důležitá pro jejich vzájemné obohacování a udržování kontaktu jednoho s druhým. Kolemjdoucí venku láká naprosto přirozenou formou dovnitř, “umělce“ uvnitř zase ven.
Všechny hlavní prostory historické budovy jsou zachovány, dispozice jsou přizpůsobeny novému funkčnímu využití. Cílem bylo uchovat a podpořit autentickou syrovost a atmosféru industriálního prostředí, a to jak na venek, tak vevnitř. Materiálovost se snaží o co největší monochromatičnost a abstrakci forem. Zároveň je ponechána přírodní povaha materiálů. Nové dostavby se snaží syrovým výrazem uchovat ducha prostředí. Střešní linie přepisuje formální tvarosloví historického objektu do současné podoby.

K původní budově je přistaven objekt foyer s kavárnou, který plní fuknci centrálního vstupu. Jsou zde i další vstupy, které umožňují plně samostatné fungování jednotlivých sálů. S ohledem na provozní náročnost se však předpokládá, že celý objekt bude obsluhován jedním prostorem. Foyer, bary a ostatní vybavení tak nejsou u dalších vstupů navrhovány a počítá se pouze s jejich provizorní podobou. U všech sálů je dbáno na co největší variabilitu. Je možné je propojovat a vytvářet tak co největší prostory, zároveň ale mohou fungovat i samostatně.

svetovar_vizualizace1_c
Co-workingové centrum je situováno do části vícepodlažního objektu. Je zde umístěn i rekonstruovaný prostor tělocvičny a její zazemí. Zbylá část je ponechána účelům městského historického archivu.
V nejvyšším patře je historická forma nahrazena soudobou. Prostor skrývá konferenční sál s minikinem a vyhlídkou na město. Cultural factory je tak propojena s okolím a životem v něm, jak na úrovni ulice, tak i v rámci panoramatu města. Zároveň vzniká silná tvář instituce.

svetovar_vizualizace2_c
Vzájemnost je jakýmsi motem celého projektu na několika úrovních. Snaží se o propojení historického a současného, industriálního a přírodního, vnitřního a venkovního. Především usiluje o posílení kontaktu mezi kulturním a běžným životem. Vnímá umění jako součást dennodenního života a život jako nejvýznamnější inspirační a energetický zdroj pro umění a kulturu.

04 poster_crop

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

4 thoughts on “Světovar – kulturní fabrika Plzeň

  1. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. But imagine if you added some great graphics or videos to give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the best in its field. Very good blog!

  2. I’m really loving the theme/design of your web site. Do you ever run into any internet browser compatibility issues? A few of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any tips to help fix this problem?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s