B+B Network

Zadání: SKANSKA Bridging Prague Award

Competitors are asked to design an intervention that will become a premiere destination along the river Vltava. It should exemplify and be integral to the strategy employed in the vision plan. Because of visionary nature of the vision plan, competitors will not be held to current zoning or planning restrictions and the hope is that far-sighted proposals will spark a call for change and innovation.

Kde: Vltava od Libeňského po Železniční most

The Vltava riverbank and its immediate context from Libensky Most (Bridge) in the north to U Železničního mostu (Railway Bridge) in Smíchov to the south. This section of the Vltava passes through much of the UNESCO-listed historic core of Prague, but also to a more post-Communist and post-industrial landscape, especially to the north, fraught with urban, ecological, transportation and density difficulties.

Kdy: 2012

Pro veřejný prostor chápu tří základní fenomény. Plnění veřejného prostoru, jeho zpříjemňování a jeho propojování. Návrh se v prostoru Pražského centra zabývá dvěma z nich. Zpříjemňováním a propojováním.

„Město potřebuje katalyzátor. Život v něm neběží, jak by měl, potřebuje zrychlit, usměrnit, podpořit. Síť vztahů, sít života, komunikační síť by měly být doplněny o síť novou, katalyzátor života, katalyzátor dění. Katalyzátor jako fenomén umožňující interakci. Člen reakcí, který výhodně usměrňuje jejich děj a výsledek. Odchází nepoznamenán.“

Urbanistický zásah do veřejného prostoru Pražských nábřeží nechce být limitován, pouze jejich těsným okolím, ale zasahuje do prostoru širšího městského centra. Jeho snahou je propojení jednotlivých prostorů a lokalit.

resite_klarov2

Stávající struktura je doplněna o novou vrstvu. Síť „příručních knihoven“ a stanic „sdílené cyklistiky“. Síť sdílení místa, času a aktivity. Člověk si může číst, mluvit s lidmi, jen tak sedět. Může se svobodně pohybovat po městě na kole. Kdy chce, odkud chce. Po cestě si může odpočinout, posedět. Nikdo ho nikam nevyhání. Kolo mu poskytne samo město. Příliš romantická představa?

Tyto dvě aktivity – „kniha a kolo, book and bike“ – byly vybrány přesně na míru Čechům. Nepochybně jsme národem čtenářů a cyklistů, i když rekreačních. Nic však nebrání doplnění sítě o další aktivity.

Forma je záměrně co nejjednodušší. Dřevěné přístřešky na betonových podstavcích s knihovnou nebo stojany. Tři základní typy umožňují vytváření kombinací přizpůsobených místu a potřebám. Vždy jsou doplněny o stříšku s plachtou. Celá konstrukce je složitelná do přepravního kontejneru a je možné ji odstranit, přesunout jinam nebo dočasně uskladnit.

resite_reSITE_poster

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s