Současný český dům

Zadání: Studentská soutěž Současný český dům

Předmětem soutěže je zpracování soutěžního návrhu rodinného domu pro 4 člennou rodinu. Účelem je nalézt architektonické řešení současných požadavků, které by odráželo národní specifika historické a moderní rezidenční architektury. Pořadatelé záměrně nevyhlašují žádná další tematická omezení soutěžních projektů.

Ocenění: 1. místo
Kdy: 2012

Návrh „Současného českého domu“ se snaží přinést řešení / formu stavění mimo velkoměsto. Chce být plnohodnotným soudobým bydlením, zároveň ale nenarušovat ráz a atmosféru okolí. Nechce negativně působit na křivky krajiny, nechce být “trnem v oku“ kolemjdoucím a sousedům. Cílem je přátelské a pokorné prostředí dovnitř i ven, které zná svůj účel a míru.

scd_axonometrie_panoram_schema

Dům se nechce před okolím uzavírat. Jasně definuje soukromý prostor a ulici, ale přitom zůstává otevřený. Říká: „Pojďte dál, rádi vás uvidíme.“

V interiéru jsou všechny obytné místnosti vizuálně propojeny a rodina tak může naplňovat svůj hlavní účel, společný život. Jednotlivé prostory však umožňují vytvoření vlastního intimního místa.

Zóna dětí počítá s jejich vývojem. V předškolním věku si hrají na zemi a uvítají velkou hernu, během školních let potřebují vlastní útočiště, využijí ale “hrací chodbu“. Těsně před odchodem z domova potřebují plnohodnotný soukromý prostor, “obytná chodba“ jim zároveň nabízí možnost společného trávení času.

scd_vizualizace3

Výsledky soutěže na archiweb.cz, výstava v Trmalově vile.

Tato prezentace vyžaduje JavaScript.

One thought on “Současný český dům

  1. Pingback: Tomáš a továrna na sny | tomáš čech architektura

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s